this time I use google translate. and I ask your participation to correct my writing please!
The price of my toothbrush is usually only 5k😁 How about you? Toothbrush is important so that the teeth are healthy and strong and of course we need a toothbrush to brush it. This time I will tell you about Toothbrush and I
I entered one of a super market that was not far from the campus, incidentally that day my class was finished. Then enter take a basket and then klening-klenong to the items, usually girls, then I see three toothbrushes of a pack. How much is this price? I told myself, "when I see the price listed above, Ohhhh, my heart is happy, but there is something wrong." Well, just enter it into the shopping basket. And there was a cashier and he delivered my groceries. "So much that I have to pay even though shopping is only 5 types of prayer and the feeling is everything is cheap. Glance at the monitor OMG how come the toothbrush is that much. Yes, take the withdrawal wallet then pay even if I actually want to change the toothbrush cheaper, but it's ashamed that the one behind me has to wait in line to change the items caused by the price.

But after going through expectations that didn't match reality, the toothbrush was bought too. Right at home Sssssttttt take the try it turns out - the bristles are very soft 😍💕 I really love it. So I don't regret buying it.


Even now my little girl is using it too, because besides being good in using Oral-B the quality is Mmuantappp👍🏻 so the lesson is really true "There is a quality there is a quality" So for you choose a good quality toothbrush, soft bristle so as not to hurt the gums we are ok remember healthy remember Oral-B.
Terjemahan
Harga sikat gigi ku biasanya cuma 5k😁 bagaimana dengan kalian? Sikat gigi itu penting agar gigi sehat dan kuat dan tentu kita butuh sikat gigi donk untuk menyikatnya. Kali ini saya akan bercerita tentang Aku dan Sikat gigi.
Saya masuk kesalahan satu super market yang tidak jauh dari kampus, kebetulan hari itu kelas saya baru selsai. Masuk ambil keranjang lalu klenong-klenong liat barang,biasa cewek😅 lalu saya lihat ada sikat gigi isi tiga. WOW harga berapa ini? Tanya daku kepada diriku😊 pas liat harga yang tertera diatasnya Ohhhh 8rb😍 hatiku gembira tapi agak ada yang tidak beres niii. Yaa sudahlah masukin aja kedalam keranjang belanjaan. Dab tadaaa😄pergi kasir dan dia menyampaikan harga belanjaan saya. 😱😱kok banyak banget yang harus saya bayar padahal belanjaan cuma 5 jenis doank dan perasaan semuanya murah-murah kok. 🙄lirik ke monitor OMG sikat gigi kok harganya segitu. Ya sudahlah ambil dompet tarik money lalu bayar walau sebenarnya pengen ganti sikat gigi nya yang lebih murah, tapi malu sama yang di belakang udah antri harus nunggu lagi ganti barang yang di sebabkan karna harga.
Tapi eh tapi setelah melalui ekspetasi yang tak sesuai kenyataan, sikat giginya di beli juga. Pas dirumah Sssssttttt ambil si dia cobain ternyata😱 bulu sikat nya lembut sekali 😍💕 I really love it. Jadi nggak nyesel belinya.
Malahan sekarang anak saya si kecil pakai juga,karena selain enak di pakai Oral-B kualitasnya Mmuantappp👍🏻 jadi pelajaran deh emang benar "Ada harga ada kualitas" Jadi buat kalian pilihlah sikat gigi yang kualitas bagus, bulu sikat yang lembut agar tidak melukai gusi kita Ok ingat sehat ingat Oral-B.
Thanks to read my story😊😊😊😊
No comments:
Post a Comment